Musikhjälpen

Nu drar Musikhjälpen igång och Donnergymnasiet kommer självklart att hjälpa till!

 

Under de senaste åren har vi samlat in tusentals kronor tillsammans och mer ska det bli. Temat för årets Musikhjälpen är Barn är inte till salu. Barnsexhandel är en kriminell miljardindustri som fortsätter att växa, ett oerhört gripande och framförallt mycket viktigt tema. Tillsammans kan vi bidra till rehabilitering för de som lyckats ta sig ur sexhandeln och till projekt som arbetar preventivt med att utbilda barn och unga i sina rättigheter.

 

I skolan håller eleverna flera egna initiativ för att samla in pengar till Donnergymnasiets digitala insamlingsbössa. Det säljs bland annat en hel del godsaker och en loppis kommer att hållas under veckan. Fredagen den 15 december är det dags för årets vinterkonsert i Lundby nya kyrka och även där kommer vi att samla in pengar till Musikhjälpen.

 

Så varmt välkomna till vinterkonserten och varmt välkomna att bidra till insamlingsbössan.