Donner får nya lokaler!

Donnergymnasiet får nya lokaler! Vi har tecknat ett 15-årigt hyresavtal på närmare 4 000 kvm, rakt över gatan! Detta innebär att vi kommer att få nya moderna lokaler med en svårslagen utsikt över hamninloppet. Den gamla fina tegelbyggnaden på Celsiusgatan, med sin äldsta del från fyrtiotalet, var tidigare kontor för industri- och varvskoncernen Eriksbergs Mekaniska Verkstad. Fastigheten ägs idag gemensamt av AF Projektutveckling och Aspelin Ramm. Hit flyttar Donnergymnasiet vid årsskiftet 2021/22. Sedan starten i Göteborg för 20 år sedan har Donnergymnasiet funnits i nuvarande lokaler, också de på Celsiusgatan. Verksamheten har under åren vuxit från 60 till 600 elever.

“Vi hade inte kunnat få en bättre lösning” säger Pernilla Liljeberg, rektor för Donnergymnasiet i Göteborg. ”Vi stannar kvar på Donner-mark och flyttar bara 30 meter till moderna och funktionella lokaler, som anpassas efter våra behov och önskemål.”