Vi söker yrkescoacher!

Nyfiken på Generation Z? – anmäl dig som yrkescoach! 

Är du intresserad av nästa generations medarbetare och vill hjälpa elever från ekonomiprogrammet att få en inblick i arbetslivet?  Vi på Donnergymnasiet ser att det finns ett glapp mellan skolan och framtida arbetsgivare. Många ungdomar har också en begränsad bild av vad man kan jobba med och vilka förmågor som är viktiga i en framtida arbetskarriär. Vi tror att en vuxenkontakt utanför skolan kan ge värdefulla erfarenheter för framtida mål och drömmar.

Vi söker dig som har erfarenhet inom något som berör ekonomi, juridik, ledarskap eller företagande och innovation och som kan tänka sig att träffa en liten grupp elever två gånger per läsår. Du bidrar till en ung människas personliga utveckling och kommer i gengäld utmanas och utvecklas i samtal och sammanhang du vanligtvis kanske inte deltar i.

Kontakta martin.ledstam@donnergymnasiet.se om du är intresserad eller läs mer på donnergymnasiet.se/yrkescoach