Student 2023: tider & info

Nu är äntligen snart dags för student 2023 och här kommer information om hur dagen kommer att se ut!

  • När: 14 juni
  • Plats: Donnergymnasiet, Celsiusgatan 10
  • Tid: Utspring från klockan 13:00

Klasserna samlas i skolan klockan 09:00 och kommer fram till utspringet ha olika aktiviteter i skolan. Vi kommer att samlas & äta en gemensam studentlunch innan det är dags för studenterna att springa ut till er. Utspringet startar klockan 13:00. Utspringsordningen bestäms efter vår årliga tävling, så stäm av med era ungdomar. Det är förbjudet att använda konfetti pga miljöskäl.

Efter utspringet kommer klasserna att samlas på skolgården för att gemensamt gå i ett sambatåg till studentflaken. Studentflaken är inte i skolans regi utan det är ungdomarna själva som planerar och ansvarar för detta.

Parkering:

Det är mycket begränsat med parkeringsplatser i anslutning till skolan på grund av stora ombyggnationer. Vi rekommenderar er att åka kollektivt, närmsta hållplats är Sörhallstorget. Om ni ändå väljer att åka med bil finns det parkeringshus vid Östra Eriksbergsgatan 77. Det går också att stå kortare tid vid Eriksbergs Centrum, som ligger på 5 minuters gångavstånd från skolan.