Logotyp för European Youth Parliament Sweden Partner School med stjärnor i EU-flaggan

Donnergymnasiet är partnerskola till EUP!

Donnergymnasiet har blivit partnerskola till EUP (European youth parliament).

"EUP (European youth parliament) Sverige är en partipolitiskt och religiöst obunden organisation som utgör ett forum för öppen och fördomsfri debatt som syftar till att öka utbytet mellan Europas unga, skapa intresse för politiska frågor samt tillföra en europeisk dimension inom undervisningen"Bilder mm från Stockholm 2016 - 12th National Session of EYP Sweden finns här:https://www.facebook.com/Stockholm2016/?fref=ts. Mer om EUP här: http://www.eup.se/about/

Våra elever blev utvalda att representera Sverige!"We would like to thank the delegation from Donnergymnasiet for the wonderful job they did at the 12th National Session of EYP Sweden. Not only through excelling academically during Committee Work and General Assembly, but also for contributing to a positive social atmosphere throughout the event.We could not picture more well-suited ambassadors for our organisation, and I am therefore thrilled to officially invite Donnergymnasiet to represent EYP Sweden at the 84th International Session of the European Youth Parliament, to be held in Trondheim, Norway in the spring of 2017. Congratulations!"

Nyheter

Visa alla nyheter