UF-eleverna från Gralg UF står med svenska flaggan och sitt pris i Sicilien.

Gralg UF får EM-Silver i Company of the Year Award

Under våren kammade Gralg UF hem pris för Årets Uf-företag i Sverige. I början av juli 2024 var det dags att representera Sverige i UF-EM på Sicilien. De tävlade mot 40 andra UF-företag från hela Europa.

Våra SM-vinnare från Gralg UF i Göteborg vann EM-Silver i Company of the Year Award. Gralg framställer mikroalger som torkas och erbjuds jordbruket som klimatpositivt och organiskt gödsel, vilket radikalt bidrar till minskade växthusutsläpp.

Hur kändes det att ta hem EM-Silver?
– En andraplats i huvudtävlingen är obeskrivligt! Känslorna gick fram och tillbaka hela dagen, från att vår prototyp i montern läckte till att ta hem EM-silver, wow! Allt detta tack vare att vi valde entreprenörskap som en IV kurs, säger Charlie.

  • Att få åka till Sicilien och representera Sverige var i sig en otrolig känsla

    Charlie Arby VD Gralg UF

Nyheter

Visa alla nyheter
Grafiskt element föreställande blå vågor